headerLogo2b-18pt-myriadpro

Cennette Herkes Kaç Yaşında Olacak?

 

01 image5859 crowd wait people 45Kutsal Kitap bu soruyu net olarak yanıtlamıyor. Küçük yaşta ölen bebek ve çocuklar nasıl görünecekler? Peki ya yaşlıyken ölen insanlar? Cennette de yaşlı mı görünecekler? Bu konuda pekçok farklı görüş vardır. Çoğu insan cennette fiziksel görünüşümüzün zirvesinde olacağımıza inanır. Bazıları ise yaşımız olmayacağına inanır. Sonsuzlukta ‘yaş’ gibi bir şey olmayacak.

“Sevgili kardeşlerim, daha şimdiden Tanrı'nın çocuklarıyız, ama ne olacağımız henüz bize gösterilmedi. Ancak, Mesih göründüğü zaman O'na benzer olacağımızı biliyoruz. Çünkü O'nu olduğu gibi göreceğiz.” (1.Yuhanna 3: 2, İncil)

İncil’den İsa’yı cennette gördüğümüz zaman O’na benzeyeceğimizi öğreniyoruz. Ama bence bu hepimizin O’nun gibi görüneceği anlamına gelmiyor. Yani, hepimiz aynı boyda, aynı bel ölçüsüne sahip, aynı fiziksel özelliklere sahip olmayacağız. Böyle olamaz, çünkü cennette birbirimizi tanıyabileceğiz. Cennette annemi gördüğümde konuşup sesini duymadan önce onu tanıyabileceğim.

Cennette bilindiğimiz gibi bileceğiz. Tam bir olgunluğa erişeceğiz. Bedensel olarak tam anlamıyla gelişmiş insanlar olacağız çünkü sonsuza dek sahip olacağımız görkemli bedenimize kavuşacağız. Bir çocuğun güç ya da bilgelik eksikliği nedeniyle sınırlı olması gibi sınırlar olmayacak. Kaç yaşında olacağımız önemli olmayacak çünkü hepimiz sonsuz yetkinlik içinde yaşayacağız. Bununla birlikte, bu yetkinlik her birimiz için farklı olacak. Hepimiz eşsizliğimizi koruyacağız.