headerLogo2b-18pt-myriadpro

Kedim (Ya Da Köpeğim) Cennete Gidecek mi?

 

Öldüklerinde hayvanlara ne olduğunu bizler bilmesek de Tanrı biliyor. Hayvanların bizim gibi düşündüğü veya anladığı fikrine sahip olabiliriz ama Tanrı hayvanları insanlardan farklı yaratmıştır. Onların canları yoktur ve bizim gibi düşünmezler. Tanrı’dan bizim gibi zevk alamazlar. Dünyada evcil hayvanlarla oynamak eğlenceli, diğer hayvanları gözlemlemek ilginçtir. Fakat ancak Tanrı hayvanların cennette bizimle birlikte olup olmayacaklarını biliyor. Başlangıçta Tanrı hayvanları yarattığında bunu bizim yararımız ve kullanımımız için olduğunu görüyoruz; yiyecek, giysi, taşıma veya evcilleştirmek için. 

“Tanrı, ‘İnsanı kendi suretimizde, kendimize benzer yaratalım’ dedi, ‘Denizdeki balıklara, gökteki kuşlara, evcil hayvanlara, sürüngenlere, yeryüzünün tümüne egemen olsun.’” (Yaratılış 1: 26, Eski Antlaşma)

01 image12244 cat 45Şimdi evcil hayvanımızın yanımızda olmasından hoşlanıyor olabiliriz, fakat cennette yine bu ihtiyacı hissedecek miyiz? İncil’de betimlendiği şekliyle sonsuz yaşam zaman olarak uzamış, bitmeyen yaşam demek değildir. Aksine, bir yaşam niteliğidir. Sonsuz yaşam bu niteliği Tanrı’yla insanın cennette sahip olacağı kişisel ilişkiden alır. Cennet, orada yaşayacağımız zevklerden çok, Tanrı’nın kendisiyle yakın bir ilişkiye sahip olmanın getireceği zevkten oluşur. Şundan emin olun, cennette olduğumuz zaman Tanrı’nın evcil hayvanlarımızın orada olmasıyla ilgili kararı ne olursa olsun bundan memnun olacağız. 

Çocuklarınız varsa ve onların da evcil hayvanları varsa, çocukların yaşamlarının bu küçük arkadaşlarına ne kadar bağlı olduğunu çok iyi bilirsiniz; ya da atları ya da büyük bir köpekleri, Kangal gibi, varsa büyük arkadaşları diyebiliriz. Çocuğunuzun evcil hayvanı öldüğünde, doğal olarak hayvanın nerede olduğunu, cennete gidip gitmediğini soracaktır. Bilmediğinizi söylemekten korkmayın. Çocuğunuza vereceğiniz yanıt, çocuğunuzun bu kayıpla başa çıkması için edeceğiniz yardım kadar önemli olmayacaktır. Ne yaparsanız yapın çocuğunuzun duygularını hafife almayın. Sevdiklerinize, cennete gittiğimizde Tanrı’nın anlatılmaz sevince sahip olmamız için gereken her şeyi sağlayacağı güvencesini verin!

"Yaşam yolunu bana bildirirsin. Bol sevinç vardır senin huzurunda, sağ elinden mutluluk eksilmez." (Mezmur 16:11, Eski Antlaşma)