headerLogo2b-18pt-myriadpro

İsa’nın Duyguları - Önsöz

01 image10945 look up wonder 45Web sitesinin bu kısmında İsa’nın yaşamı ve kişiliği hakkında okurken aklınıza şu düşünce gelebilir: ‘İsa’nın bana nasıl karşılık vereceğini merak ediyorum. Bugün yaşıyor olsaydı ve O’nunla konuşma fırsatım olsaydı, O’na ne sormaya cesaret ederdim?’ Aşağıda İncil’de kaydedilen olaylara bakın ve bunların yaşamınız üzerinde nasıl bir etki bıraktığını düşünün. İncil İsa’yla ilgili şunları söylüyor:

“İsa Mesih dün, bugün ve sonsuza dek aynıdır.” (İbraniler 13:8)

“Bütün kaygılarınızı O'na yükleyin, çünkü O sizi kayırır.” (1.Petrus 5:7)

İsa’nın dünyada bulunma biçimi, şimdi göklerde olduğu biçimdir. Dünyadaki insanlara karşılık verme biçimi, tam olarak bugün size karşılık verme biçimiyle aynıdır. Bir şeyden korktuğunuzu, örneğin, ölümden, bilmesini isteseniz nasıl karşılık verirdi? Bir konuda endişeli olduğunuzu ya da aklınızdan geçen bazı günahkar düşüncelerden zevk aldığınızı bilmesini isteseniz nasıl karşılık verirdi? ‘Bağışlamayı’ size acı veren birini cezalandırma hakkından vazgeçmek diye tanımlıyorum. İsa’nın çarmıhta yaptığı budur. Bu hikayeleri okuyun ve sonra, dirilmiş İsa’dan bağışlanmayı ya da iyileştirilmeyi ya da yüreğinizde başka ne varsa onları dileyin. 

Olayla ilgili kısa özeti okuyun. Olayla ilgili ayetleri okuyun. Sonra İsa’nın duygusunu, bu duygusunun nedenini ve İsa’nın olaya verdiği karşılığı anlamaya çalışın. Son olarak üzerinde düşünmeniz için bir konu olacak.

  1. Olay
  2. Ayetler
  3. İsa’nın duygusu
  4. Nedeni
  5. İsa’nın karşılığı
  6. Üzerinde düşünmem gereken konu